На практика плевенската ГЕРБ показа с политическото си поведение, че е всичко друго, но не и дясна партия. Хората на Борисов тук започнаха да демонстрират все по-топли и интимни отношения с местната БСП. Отчетливо ясно това стана още на първата тържествена сесия на Общинския съвет в Плевен, когато ГЕРБ номинира като свой кандидат за председател на местния парламент Цецка Цачева, а втората политическа сила – Българската социалистическа партия елегантно пропусна да издигне свой представител.
При последвалото тайно гласуване резултатите от преброените бюлетини бяха разпредени така, че изключваха всички други възможности, освен общ вот на БСП и ГЕРБ за Цачева.
Милите, почти любовни отношения между „дясната” ГЕРБ и БСП в Плевен ставаха все по-очевидни през следващите заседания на местния парламент, при съставянето на комисиите, при гласуванията. Столетницата и новите й приятели бяха рамо до рамо и по време на съдебните дела за касиране на изборите за кмет и съветници в Плевен. И като за последно, уж случайно, но по едно и също време, лидерите на ГЕРБ и на БСП поискаха извънредна сесия на местния парламент за почистването на Плевен от снега.
Ще продължи ли ръководството на ГЕРБ в Плевен да води последователна „дясна” политика - това се питахме ние преди месец. Отговорът на този въпрос май стана ясен на всички при обсъждането и гласуването на проекто-бюджета на Община Плевен в постоянните комисии на местния парламент. Там представителите на партията на Бойко Борисов масово се въздържаха. Но, всъщност, какво означава „въздържал се”? Логично погледнато – не си „за”, но не си и „против”. По време на заседанията на някои от комисиите, стана ясно какви са аргументите на съветниците от ГЕРБ в Плевен да не подкрепят проекто-бюджета на Общината за тази година. Не чухме обаче какви са аргументите им „за”. Своята позиция за основния финансов документ на Общината, своите критики и препоръки, присъстващите на публичното му обсъждане съветници от ГЕРБ Ивелин Николов и Цецка Цачева можеха да изразят и аргументират още в зала „Катя Попова”. Вместо това, те запазиха многозначително мълчание.
Нещо повече: малко по-късно, на пресконференция, представителите на ГЕРБ заявиха, че ще атакуват по съдебен ред приетата Наредба за определяне размера на местните данъци. Аргументите им - не била публикувана в сайта на Общината предварително и не могли да се запознаят с нея. Айде, де. Ще рече човек, че единственият начин да се информират за проекта, е чрез сайта на Община Плевен... Та нали всички те като общински съветници са имали достатъчно време и поводи, както на заседанията на постоянните комисии на местния парламент, така и седмица преди сесията - когато всеки от тях е получил своите документи за предстоящето заседание. Да не говорим, че на самата сесия, когато Общинският съвет трябваше да обсъди и приеме въпросната Наредба, те решиха да не присъстват, заминавайки да митингуват в София. В залата обаче останаха „комунистите” от коалиция „Заедно за Община Плевен” и „Атака”, които явно прецениха, че с присъствието си на сесия и с приемането на важни за Плевен и плевенчани решения ще бъдат определено по-полезни за свалянето на кабинета на тройната коалиция. Това се опитва да прави на местно ниво екипът на категорично избрания за трети мандат кмет на Плевен Найден Зеленогорски и подкрепящото го мнозинство в местния парламент от демократичната общност. Отделен въпрос е, че в митинга в София се включиха стотици членове и симпатизанти на СДС, „Атака” и ДСБ от Плевенски регион. Да не би пък от ръководството на ГЕРБ в Плевен да са били притеснени от активността на местните си членове, та са решили да идат до София да ги проверят, както се казва, по списък?!...
Иван ИЛИЕВ
Източник:
в. Плевенски вести